Kodlama Nedir? – Fatih Yalçınkaya yazdı.

Kodlama Nedir? – Fatih Yalçınkaya yazdı.

Fatih Yalçınkaya – Okul Müdürü

Bir STEM ve KODLAMA furyası başladı ki sormayın gitsin. Bu iki kelimeyi son zamanlarda heryerde duymaya ve görmeye başladık. Nedir bu STEM ve KODLAMA diyerek yazılan bir çok makale okuduk ve öğrendik. Fakat hala işin özü tam olarak anlaşılmış görünmüyor.

 

İngiltere 2013’te ‘kodlama’yı müfredata ekledi. İngiltere Eğitim Bakanlığı, bilgi ve iletişim teknolojileri dersinin müfredatını 5-6, 7-11 ve 11-14 yaş grubu için üç ayrı basamakta düzenledi. Türkiye’de Yeğitek, ilkokul, ortaokul ve lise için halen müfredat hazırlığında. Fakat Özel Okullar,anasınıfından itibaren robotik ve kodlama eğitimi veriyoruz diye, direk olaya girdi ve hatta rekabete başladı.İşte sorun da burada!

Aslında, kodlama eğitiminin öğrencilere; yansıtıcılık, yaratıcılık, kural öğrenme ve kurallara uyma, problem çözme ve analitik düşünme, uzamsal düşünme becerileri gibi beceriler kazandırması hedeflenmektedir. İşin özü budur. Ilkokul birinci sınıftan itibaren her bir öğrencinin robot yapması yada her bir öğrencinin yazılımcı olarak yetişmesi değil !

 

Finlandiya’ da kodlama eğitimi müfredatlarının hazırlanmasına öncü ve yardımcı olan Linda Luikas, programlamanın çocukların kendisini keşfetmesi olduğunu söylüyor. Bu yüzden çocukları erken yaşta teknik şeylerle boğmadan, hazırladıkları müfredatla; çeşitli beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik etkinlikleri aracılığı ile kodlamanın mantığını çocuklara öğretip, daha ileride teknik bilgilerle bu bilgileri çocukların pekiştirmesinin sağlanabileceğini belirtiyor.

 

Türkiye’ de Milli Eğitim Bakanlığı da bu konuyla derinlemesine ilgileniyor. Üniversitelerden destek alan MEB, müfredatın ilköğretimden itbaren adım adım ilerlemesi gerektiğinin farkında ve halen çalışmalarına devam ediyor. Sayın bakanımız Gençoğlu, yaptığı açıklamalarda ; bilişim teknolojileri ve yazılım dersi kapsamında hazırlanan materyaller ile oyunlarla desteklenmiş, ilgi çekici bir ders ortamı tasarladıklarını, ayrıca öğretmen eğitimleri konusunda çalışmalarına başladıklarını ifade etmiştir.

 

Tabii ki öğretmen eğitimi, yada ‘konuya hakim öğretmen’, kodlama eğitiminde işin başıdır. MEB kendi portalını oluşturmuş ve eğitimlerine başlamış durumda. Özel okullarda çalışan öğretmenler ise, özel ‘maker’ eğitmen kurslarına katılarak bu eğitimleri almakta. ‘Bilgisayar nedir ?’ adımıyla başlayıp, blockly uygulamaları ve robot yapmaya doğru uzanan bir eğitim sürecinden bahsediyoruz. Yani öğretmen eğitimleri de basit adımlarla başlayıp, robotic kodlama ile bitiyor. Yalnız bu konuda da henüz eksikliğimiz şu ki, halen bu dersleri bilgisayar ve bilişim öğretmenleri alıyor ve öğretiyor. Liukas, Amerika’ da yaptığı bir sunumda, “Bu konuda öğretmenlere çok iş düşüyor, öğretmenlerin kodlama ve programlama derslerini disiplinler arası bir şekilde, diğer derslerle bir arada işleyebilmesi için temel kavramları bilmesi gerekiyor.’’ demişti. Yani, kodlama eğitimini ve mantığını bizler matematik dersinde yada ingilizce dersinde de kullanabilmeyiz, uygulayabilmeliyiz. Böylece öğrenciye 360 derece kavratmış olabiliriz. Sadece bilgisayar öğretmenleri değil, diğer branş öğretmenleri de bu konuya eğilmeli aslında.

 

Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda; okullarda gereksiz bir yarış başlatıldığını ve çocukların küçük sınıflardan itibaren boşuna zorlandığını kabul edebiliriz. Önemli olan çocukların bu eğitimleri severek, oynayarak ve isteyerek alması, sıkılmaması, yapabilmesi ve o mantığı kavrayabilmesidir.

 

Eğitim teknolojilerine gönül vermis bir okul olarak, bunu gerçekleştirecek bir ürün bulduk. İşin özüne uygun ! Dash & Dot sayesinde, çocuklar, yukarıda belittiğimiz, kodlama eğitiminin esas amaçlarına uygun eğitim yapabilmekte, zorlanmadan ve vakit kaybetmeden, hayal güçleriyle kodlamayı birleştirerek, harika işler başarmaktadır.

 

Blockly uygulamalarını kullanarak, sade ve anlaşılır kodlama diliyle, en kolay aşamalardan, en zoruna doğru örencilerin kodlama eğitiminde aşama aşama ilerlemesini sağlayan’ Dash & Dot’ her türlü özelliğe sahip. Hareket ve sesleri algılayabiliyor, ses kaydı yapabiliyor,sesli cevap verip, top fırlatabiliyor ve hatta ksilofon çalıyor!

 

Cep telefonu ve tabletlerden proglamlanabilen, lego ile uyumlu parçaları sayesinde kişiselleştirilebilen, diğer orjinal yardımcı aksesuarları ile, farklı yaş grupları ve sınıflara hitab edebilen, tamamen eğitim amaçlı hazırlanmış bir ürün.

 

Bizim eğitimci ve okullara tavsiyemiz; öğrencileri Robotik kodlama safhasına hazırlamak için, ilk sınıflarda somut araçlar kullanmalarıdır. Böylece öğrenciler robot yapmaya başlamadan önce, analitik düşünce ve zekalarını hazır hale getirmiş, ne yaptığını ve neden yaptığını anlamış olacaklardır.

 

“Öğrencilerin bir bilgisayarın ve bir insanın neler yapabileceğini; bunların neden farklı olduğunu anlamasını istiyoruz. Programlamayı anlamak, hayali bir makinenin güçlü bir zihinsel modeline sahip olmak demektir. “ Linda Luikas